Kranov poduhvat
Forum Tehnologija Mobilni telefoni


Cranium Cranium   04.11.2016 u 14:38

Koji nacisoidni naslov.

Elem, znamo da ja više (mnogo više) muzike držim u fonu nego na kompu. Iz prostog razloga jer ne volim da sam prikucan za neko mesto (soba) pa da odatle slušam ziku. Fon mogu da ponesem gde god otišao, ide i muzika samnom.

Druga stvar, imam problem (mislim nije problem ali postaće jednom) što mi je memorijska od 32 giga nedovoljna, pa ja moram da se odričem nekih pesama i izvodjača kada prestanem da ih slušam, kada ubacim neke nove moram da obrišem ove stare. Par puta mi se desilo da sam obrisao neke diskografije koje zauzimaju po giga, dva. Da bih napravio mesta za nekog drugog, pa posle par nedelja opet došao u situaciju da mi se sluša nešto što sam izbrisao, pa opet skidaj jovo nanovo.

Eeee ja sam došao na ideju da kompresujem sve svoje pesme, na fazon duplo manju veličinu (ili koliko god je to moguće bez neke primetne promene u kvalitetu) i tako sebi stvorim mnogo veću bazu pesama.

Ovu temu sam otvorio da bi diskutovao sa nekim ko ima iskustva sa audio formatima.
Jer ja nemam nekog prevelikog iskustva, a hoću da izvučem maksimalni kvalitet i minimalnu veličinu fajla.

1. Koji audio format je najbolji po vama? Ne mislim na wav, flac i ostale "lossless" formate. Nemam ja memorije za te zaj**ancije od po 40-50 mb po pesmi. Mislim na ove kompresovane tipa mp3, mp4, m4a , aac i slično.

Ja imam 100% sve mp3 i m4a fajlove u arhivi. I gledam da i to još više sabijem.

2. Da li se ponovnim konvertovanjem iz mp3 (koji je možda već konvertovan iz flac, alac, wma itd) u neki drugi format tipa m4a gubi na kvalitetu audio fajla? I obratno. Konkretno da objasnim, da li se svakim novim konvertovanjem gubi na kvalitetu zvuka? Ili ne? Ako da, da li konvertovanjem u isti format kao original to kao sprečava? Pošto bih ja da istražim sve opcije i sve formate. Ali bih ipak izabrao m4a. Mada suštinski nema razlike izmedju njega i mp3 Nisam gledao, ali mislim da zauzima manje.

3. Koja su vaša iskustva sa sabijanjem audio fajlova?

Ja sam sada radio bitrate test na jednoj pesmi gde je baš izražen "stereo pan" efekat.

Original je 320kbps bitrate, 44,1 KHZ , 2 kanala, 16 bita dubina sempla, stereo itd.

Ništa nisam dirao sem bitrate.

Krenuo sam redom da ga smanjujem. 256, 192, 160, 128, 112, 96, 64, 48, 32. Dalje nisam hteo da idem. Zaključak je da bar na toj pesmi (još ću istraživati) zvuk nije osetnije lošiji na 96 kbps što je ekstra jer to znači teoretski 3,5 puta manje pesme.

Što se tiče frekvencije sempla, 44,1 khz je ja mislim jedino ispravna. Ne znam šta se dešava sa veličinom ako je smanjim na 22,1 khz ali verujem da nema velike promene tako da mislim da to neću dirati.

Sample depth isto. 16 bita je default.

Mada verujem da neko od vas možda zna bolje, lisice ti si se iskonvertovao pesama za 3 života. Ima li puno uticaja ovo na veličinu fajla? Mislim na sample frequency i sample depth. Ja mislim da ne. Tako da ne treba eksperimentisati. Ali ko zna, možda grešim. Tražim najviše za najmanje, tako da svaka postavka dolazi u obzir.

Tako da ono, za sada sam na početku. Testiram kako se audio ponaša kada mu menjam komponente. Za sada sam provalio da se mp3 pesma sa 96 kbps, 44,1 khz i 16 bit depth sasvim dobro nosi.
FoX FoX   04.11.2016 u 16:23

Zanimljiva tema.
Ajd redom.

1.Kažu da je AAC najbolji..primer,aac od 128kbps je jednak mp3-u od 192kbps+- .
Probaj da npr mp3 128kbps konvertuješ u AAC 80kbps ili manje.
Dobićeš lakši fajl a nećeš puno izgubiti na kvalitetu...

2.Pa ne gubiš na kvalitetu ako mp3 od 128kbps konvertuješ opet na mp3 128kbps.
Jednom kad mp3 od 128kbps spustiš na 80kbps nema više vraćanja,izgubio si kvalitet pri konvertovanju i to ne možeš da povratiš.

3.Da,mislim da je frekvencija od 44,1khz ok sve dok ti je bitrate 80,96,128..npr sa 64kbps sample rate treba da se spusti na 32000 sa 40bps i sve ispod mislim da je najbolji sample rate 24000- i mono opcija jer ako je stereo onda se čuje onaj šum..

hahah jesam ,iskonvertovao sam se pesama za narednih 20života pa ja u mom konverteru nemam sample depth ,možda je to isto što i sample format koji je default na 16bita i ne postoji manje ili više...

Moja preporuka ti je da pesme konvertujes na kompu i to isključivo sa aimp konverterom...aimp 3.60 .
Probao sam razne krekovane audio konvertere ali ovaj najbolje odradi posao a i besplatan je.
Cranium Cranium   04.11.2016 u 16:53

1. Probaću sa AAC. Bilo bi extra ako je to tačno.

2. Mislio sam ako se konvertuje iz formata u format, bez promene komponenti. Naravno da od 32kbps ne možeš da napraviš do jaja zvuk, pa makar udesetostručio kbps.

3. Imaš brate, ja kad miksam neke gluposti renderujem wav 96 khz, 32 bita. Ali moj fon je slab za 96khz, pa onda moram da ga spustim na 44,1 itd. Ne znam koja je tačno svrha tog sample depth-a , valjda se čuje odsečnije. U fazonu sam sve na max. Pa ga posle kompresujem.

Fala tebra, videću za taj AAC
Cranium Cranium   04.11.2016 u 16:55

E da, mnooogo posla će biti ako čačkam preko kompa. Mislio sam da šibnem ceo folder da se konvertuje preko noći. Ko mu j**e mater. Pa polako da vršim zamene.
Welicak94 Welicak94   04.11.2016 u 17:19

Kupis MicroSD od 64gb...
Zvezdas Zvezdas   04.11.2016 u 17:45

pa najbolje je da ides preko aimp3 konvertera,i sve sto manjie kbps bice losiji zvuk,na 32 bit je oko 1 mb ali jako los zvuk,ko nema memorije moze da mu znaci,sve sto je manje kbps bice manji kvalitet,mozes da ides i preko AVS ali nesto se nije pokazao kako treba...ytd od prilike najbolje napravi kvaliter ali ne mozes da sertiras po kbps nego po kvalitetu,tipa pesmu od 3 mb ako se skine u mp4 formatu dobijas oko 128 kbps,optimalan je oko 180 kbps a visok je oko 256 kbps nizak je oko 50 kbps koliko sam video,a ali ti koristi AIMP3.
Cranium Cranium   04.11.2016 u 18:13

Welicak94 (04.11.2016/16:19)
Kupis MicroSD od 64gb...
Trolovanje trolovanje. Misliš da sam ja neki bolid koji ne zna maksimum svog fona. 32 giga je maksimum podržan. Kupio bih ja 64 giga da može.
Cranium Cranium   04.11.2016 u 18:13

Zvezdas (04.11.2016/16:45)
pa najbolje je da ides preko aimp3 konvertera,i sve sto manjie kbps bice losiji zvuk,na 32 bit je oko 1 mb ali jako los zvuk,ko nema memorije moze da
Znam ja sve to zvez, ali hvala u svakom slučaju.
atom atom   04.11.2016 u 18:17

Pored AAC imaš i M4a format,čak mislim da je bolji.
Cranium Cranium   04.11.2016 u 18:21

atom (04.11.2016/17:17)
Pored AAC imaš i M4a format,čak mislim da je bolji.
Da, njega sam i pikirao. ;-)

Forum početna