Školsko nasilje
Forum Zdravlje Teretana


Cranium   06.05.2023 u 10:42

5 godina nakon mog poslednjeg update-a na ovu temu i kacenja pesme "youth of the nation" kao i pitanja na kraju kada li ce to poceti da se desava kod nas evropljana.....desilo se.

I to u zemlji gde nikada ne bi rekli da ce se desiti tako masovno masakriranje. Rusiji. Mada se to nije ni prenelo kako je trebalo, u poslednjih 5 godina je u Rusiji bilo par masakra od po preko 20 mrtvih gde su deca isla i resetala redom. Pre neki dan na red je dosla i Srbija.....

Sta reci? Delo psihopate ili delo maltretiranog deteta? Ja bih rekao 90% psihopata, 10% maltretiranje.

Ne znam, nemam pravi odgovor. Kakvo god da je maltretiranje, za ovo ne postoji izgovor i razlog.

Sada svi krive i roditelje i televiziju, internet, rijalitije, starlete, Kristijana Golubovica, kurve, p**ke materine.....

Ljudi nije kriv crni cerak i zadruga, krivo je opste stanje nacije. Poslednjih 30 godina smo u ku***u. Nemastina, beda, zanemarivanje nekih jako bitnih stvari zarad tog prokletog novca. Jbg, tako je svima tako mora. Mentalno smo svi otisli u ku**c. To je jedina cinjenica. Nama bi svima trebao psihilog i psihijatar, da popricamo sa nekim. Podjem od sebe, ja sam zesce zatvoren lik kad su problemi u pitanju. Tu sam za druge, ali svoje probleme resavam sam. Cak i pred zenom koju poznajem skoro 17 godina i sa kojom sam skoro 14, sa kojom imam dete. Mnoge stvari koje se motaju po mojoj glavi njoj ni ne kazem. Vaspitanje?? Ima i toga, ali generalno sam zatvoren lik. Ne umem sebe da definisem. Msm umem ali to je druga tema, zasto sam postao zatvoren za ljude. E sad zamislite koliko ljudi seta nasim ulicama svakog dana koji za razliku od nas "normalnih" imaju mentalne probleme i kojima svakakve gluposti padaju na pamet. Ajde samo zamislite koliko bolesnika ne uzima terapiju ili ni ne zna da je bolesno. Njemu nije kriva ni zadruga, ni starlete, ni kriminal po televiziji. Njemu cu ja mozda sutra biti kriv ako se cuknemo kolima i ja ga pogledam nervozno. Ja cu mu tada biti Lucifer glavom i bradom i ubice me kao kera jer sam ga pogledao popreko. Mozemo sve da pogasimo, ugasimo internet, pogasimo televizije i bice sve dzaba. Jer problem nije u tome sta pratimo i sta gledamo, problem je u tome sto se apsolutno zanemarilo mentalno zdravlje nacije. Kraj price. Budite iskreni prema sebi i recite da li bi ikada otisli kod psihijatra? Za nas 90% koji smo "laksi pacijenti" problemi su resivi sami od sebe. Odes negde da se izduvas, izdivljas, pozitivno razmisljas, okruzis se pozitivnim ljudima i guras. Sta da rade oni koji imaju mentalnu bolest? Bili oni svesni nje ili ne?
prikaži ceo post
Ovo je zadnji post sa prethodne strane.
FoX FoX   06.05.2023 u 12:42

Hm, donekle se slažem. Društvo kreiraju izmedju ostalog i mediji, po mom mišljenju, većim delom. Bilo je i 90-ih (ne sećam se, tad sam gledao samo crtaće na tv) krimi džimi ekipa koje su promovisane kroz muziku, filmove pa i tv. Bilo je i tada nemaštine, rata, crne hronike. 
Ali i pored svega toga generacije koje su odrastale u to vreme nisu trpele posledice svega toga. Postoji mali deo koji jeste.

Danas je obrnuto. Klinci ne gledaju tv, kako kaže Vučko. Imaju "mamu i tatu" na telefonu. Gledaju tiktok, jutjubere (čitaj Praseta i ostale), slušaju Jalu i ostale iDJ retarde koji promovišu ono najgore. Sada su klinci glavni urednici svog programa. Činjenica je da upijaju informacije kao sundjeri. Činjenica je da na netu ima ogroman broj stvari koje nisu za decu.
Roditelji nemaju vremena pa vaspitavanje iz njihovih ruku prelazi na školu i internet. Da se vratim kroz vreme i da mi je dostupno ovo što je njima danas, garantujem da bih bio drugačiji.

Mi 90-ih nismo imali tu slobodu. Imali smo par kanala, par crtaća, muziku do koje smo jedva dolazili. Drugi su bili urednici našeg programa. Generacije pre nas isto tako.
I tada je bilo nemaštine, i tada je bilo teško vreme pa nismo bili ovakvi. Tada se nije pričalo o psiholozima, masakrima itd.

Crna hronika je posebna priča.
Izvire sa svih strana, pune nam mozak boleštinama. I onda imaš slučajeve gde se posle onog masakra pojave širom regiona slične ideje.
Bolesni ljudi dobiju ideju i cvrc.

Realnost je da je granica normalnosti u društvu pala na najniži nivo a šta je doprinelo tome? Zapadna kultura? Internet? Nemaština? Promovisanje kriminala? Crna hronika?
Ja bih rekao, sve zajedno.
FoX FoX   06.05.2023 u 13:33

Što se tiče vršnjačkog nasilja, bilo ga je i u naše vreme. Ali tad nisi imao internet. Sad snimaju telefonima nečiji blam, maltretiranje i to dele medjusobno ili kače na net. Pretpostavljam da prave i viber/whatsapp grupe u kojima se nalaze popularni klinci a one manje popularne ismevaju i slično. Veliki je pritisak. Vršnjačko nasilje nekada i sada su dva različita pojma.
Welicak94 Welicak94   06.05.2023 u 13:34

Ja bih ovo što se dešava kod nas najprostije nazvao "Amerikanizacija". Zakoni i uredbe nametnuti od stranje "zapada" doveli su takođe do svega ovoga. U Americi su slučajevi nasilja i masakra u školama toliko česti da se ni ne osvrću oko toga.
Cranium Cranium   06.05.2023 u 18:08

FoX (06.05.2023 / 10:42)
Hm, donekle se slažem. Društvo kreiraju izmedju ostalog i mediji, po mom mišljenju, većim delom. Bilo je i 90-ih (ne sećam se, tad sam gledao samo crtaće na tv)
Slazem se da televizija i internet od dece pravi mentole, zivi primer su klinci imbecili koji kace svakakva sranja po tiktoku na konto cele ove price. Moja poenta je da za ovaj zlocin ne mozes da krivis ni roditelja, ni filmove ni zadrugu mrtvu. Dete je psiho i tu nema pomoci. Ono bi flipnulo svakako u nekom trenutku i bez svih ovih debilizama kojima nas truju. Kao sto sam rekao, ubice me bez razloga, jer sam ispred njega na redu a njemu se zuri. I sam je rekao, ja sam psihopata. Iz price nekih ljudi znam da mu je otac radiolog u euromediku, doktor. Dusa od coveka. Jaki srednji sloj drustva. Dakle nemastine nije bilo, kad vec analiziramo. Ali mislim da nema tu sta da se analizira. Tragedija koja nije mogla da se spreci jer su zakazili i roditelji i psiholozi u uocavanju promene kod malog, ako je uopste i bilo promene. Neko kaze da je bio maltretiran, neko kaze da nije uopste. Istinu zna samo mali i sad je kasno. Cela poenta je da imamo gomilu tempiranih bombi koje svakodnevno setaju gradom, a nemaju kome da se obrate za pomoc jer misle da je sve ovo sto im se desava po mozgu normalna pojava. A i kada se obrate za pomoc, dobiju podsmeh u fazonu a daaaaaj, iskuliraj se, nemas ti problem. Mentalno zdravlje nam je svima pogodjeno, a malom procentu srba to prelazi u sifru koja moze biti pogubna. Pa ja radim sa likusom koja ima sizofreniju. I nikom nista, niti ikoga briga niti iko misli da treba da joj se pomogne. Umesto da se zabrinu, kolege su pocele da se sprdaju kako ce ona sve da nas pobije i da je dobila vetar u ledja sada. Bolesttttt
PARTYzan PARTYzan   14.05.2023 u 18:51

S jedne strane, ranije se tolerisalo nasilje u školi (jedno dete godinama bude prozivano, etiketirano bez konkretnog delovanja). Danas se bar problem prijavljuje i rešava. S druge strane, danas su pretolerantni propisi prema deci i roditeljima, to bi moralo da se promeni.
sve ovo što se tiče uticaja medija, dr. mreža i sl. su samo otežavajuće okolnosti i ev. povodi, a uzrok ekstremnih događaja je uvek ozbiljniji. zajedničko za sve takve situacije je lična psihopatologija i disfunkcionalna porodica.

Forum početna